Dom w cenie mieszkania?

Spotkałem się ostatnio ze znajomym, który próbował dowieść, że można wybudować dom w cenie średniej wielkości mieszkania w bloku z wielkiej płyty.   Jako, że nie do końca byłem w temacie cen mieszkań oraz kosztów budowy domu, nie polemizowałem z nim, a postanowiłem zbadać ten temat.

Zacząłem rzecz jasna od cen mieszkań w Koninie. Ustalenie za ile można sprzedać mieszkanie w Koninie jest kluczem do ustalenia, czy uda się w tej kwocie wybudować mieszkanie. Ceny są jednak bardzo różne. Zdarzają się takie perełki jak mieszkanie na rynku wtórnym, na osiedlu Chorzeń o powierzchni 65m2 w cenie 285 tyś złotych i szczerze powiedziawszy dla mnie jest to cena z kosmosu jak na Konin. Sam kupowałem mieszkanie blisko 6 lat temu i powiem szczerze, że uogólniając ceny mieszkań poszły mocno w górę. Najtaniej można oczywiście kupić mieszkanie na wysokich piętrach w bloku bez windy i jednocześnie do remontu. Tutaj cena mieszkania do remontu o powierzchni 50m2 waha się w okolicy  to 130 -150 tyś złotych. Mieszkania (ok. 50m2) wyremontowane można kupić za około 170 tyś. Cena mieszkań 60m2 oscyluje w okolicy 200 tyś złotych. Na potrzeby moich rozważań przyjąłem, że średniej wielkości mieszkanie to takie w okolicy 50 – 60 m2. Mamy więc budżet w okolicy 170-200 tyś. No w tej cenie ciężko będzie nam wybudować dom jeśli nie mamy działki budowlanej. Co jednak, jeśli mamy działkę budowlaną? Czy jesteśmy w stanie postawić dom przy takim budżecie? Tutaj sprawa jest już bardziej optymistyczna. Badając głębiej temat muszę przyznać rację znajomemu znajomemu.

Domy szkieletowe, tzw. kandyjczyki to silnie rozwijająca się branża w budownictwie mieszkaniowym w Polsce. Ze statystyk wynika, że już 10% wszystkich budowanych w Polsce domów posiadają konstrukcję szkieletową. Co ciekawe są one faktycznie znacznie tańsze i można spokojnie wybudować dom w  stanie deweloperskim w założonym przeze mnie budżecie. Wydaje mi się to świetną alternatywą pomiędzy mieszkaniem w bloku a domem budowany metodą tradycyjną. Tym bardziej, że czas budowy takiego domu nie powinien przekroczyć 3 miesięcy. Szukając tych informacji trafiłem na bloga, którego właściciel właśnie podjął się budowy takiego domu od podstaw i zamierza dokumentować ten proces szczegółowo. Projekt ten nazwał DOMzaMIESZKANIE.pl co sugeruje jednoznacznie, że budowa domu ma być realizowana ze środków pozyskanych ze sprzedaży mieszkania.

Budowa domu Konin

Tak zainteresował mnie ten pomysł, że umówiłem się ze znajomym, by zgłębić ten temat. On pracował w Norwegii przy budowie domów szkieletowych i zna ten temat od podszewki. Najciekawsze jest to, że w Norwegii twierdzą, że domy budowane tradycyjnymi metodami (murowane) są domeną bogaczy.. Jak widać Polska kraj bogaty, mlekiem i betonem płynący.

Myślę, że w miarę zgłębiania przeze mnie tematu będę umieszkał kolejne artykuły o budowie domów szkieletowych.

Dodaj komentarz