Regranulat LDPE

Recykling tworzyw sztucznych. Dbaj o środowisko!

Zwróciłem ostatnio uwagę na fakt, jak dużo produkujemy odpadów w gospodarstwie domowym. W ciągu jednego dnia zapełniliśmy zarówno pojemnik na odpady zmieszane, jak i na odpady sortowane.  W domu segregujemy w ten sposób śmieci, a przy ich wynoszeniu sortujemy je i wrzucamy do odpowiednich pojemników na makulaturę, szkło i plastik (i inne tworzywa). Ponieważ odpadów z tworzyw sztucznych jest bardzo dużo i mam wrażenie, że ciągle przybywa, postanowiłem sprawdzić co dalej się  z nimi dzieje.

Znalazłem w Koninie firmę, która zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych, pochodzących głównie z opakowań foliowych. Postanowiłem więc poszukać informacji na temat tego, co dzieje się z foliówkami, które trafiają do firmy Rekopack z Konina. Firma powstała w 2002 roku i od początku działalności zajmuje się pozyskiwaniem odpadów i ich recyklingiem. Drugie życie śmieci pochodzących głównie z opakowań zaczyna się od ich transportu do zakładu pracy. Wszystkie odpady trafiają na plac, gdzie odbywa się ich sortowanie. Folie, które są odzyskiwane w firmie Rekopack są zrobione z różnych typów tworzyw (LDPE, LLDPE, HDPE, PP). Dzięki sortowaniu na linię produkcyjną trafiają odpady z tej samej folii i w odpowiednim kolorze. Pozwala to uzyskać na końcu etapu produkcyjnego wysokiej jakości regranulat foliowy w odpowiednim kolorze. Folie trafiają następnie na myjkę, gdzie usuwane są wszelkie zabrudzenia, które mogłyby zakłócić proces produkcyjny. Ponieważ folie są różnego pochodzenia  – z budów, upraw rolniczych usunięcie zabrudzeń jest bardzo istotne. Folia jest następnie cięta w młynie i trafia do dalszego etapu produkcyjnego, gdzie podgrzana do odpowiedniej temperatury zamienia się w masę plastyczną, a której formowane są następnie granulki regranulatu. Tam w skrócie wygląda recykling tworzyw sztucznych w firmie Rekopack z Konina. Z takich granulek regranulatu foliowego LDPE produkowane są kolejne produkty, używana przez nas nas ponownie – np. w postaci worków śmieciowych.

Dzięki firmom takim jak Rekopack, chronimy środowisko naturalne. Odpady foliowe mogą rozkładać się nawet kilkaset lat! Dodatkowo firma zatrudnia sporo pracowników, gdyż produkcja idzie trybem zmianowym.

Rekopack dobiera odpady zarówno od osób prywatnych, firm jak i Urzędów Gmin. Zajmuje się kompleksowym odbiorem odpadów, więc obok tworzyw sztucznych można jej przekazać makulaturę, opakowania wtryskowe (np. skrzynki, kontenery, beczki).

Sprawdziłem również na jakiej podstawie działa – okazuje się, że posiada ona wszelkie niezbędne decyzje dotyczące zbierania, transportu i recyklingu odpadów. Wystawia dokumenty: KPO (karta przekazania odpadu), DPO, DPR (dokumenty potwierdzające odzysk i recykling).

Dodaj komentarz