W dzisiejszych czasach strona internetowa stała się niezbędnikiem w prowadzeniu biznesu. Pozwala w szybki sposób dotrzeć do naszych kontrahentów, udostępnić im niezbędne informacje i przy okazji zaoszczędzić nasz czas. Komunikacja za pomocną witryny internetowej jest tania i skuteczna. Dzięki niej nasz klient może zapoznać się z ofertą naszej firmy nawet gdy my nie pracujemy. Ciężko więc sobie wyobrazić prowadzenie działalności bez posiadania strony internetowej.
Wiele firm posiada strony internetowe robione kilka lat temu, często z użyciem technologii flash player, która na naszych oczach umiera. Przeglądarki zaprzestają obsługi tego formatu, promując technologię HTML5. Wraz z upowszechnieniem Internetu w urządzeniach mobilnych jak smartfon czy tablet, pojawiły się nowe wymagania dotyczące wyświetlania stron na tych urządzeniach. Tak pojawił się popularny termin responsywne strony internetowe. Technologia ta polega na budowaniu stron, które automatycznie dostosowują swój wygląd do rozmiaru okna urządzenia, na którym są wyświetlane.
Jak się zabrać do stworzenia nowej strony internetowej?
Jeśli masz już stronę internetową, która ma kilka lat i nie wygląda najlepiej możesz pominąć następnych kilka akapitów. Jeśli nigdy nie miałeś strony internetowej musisz dowiedzieć się kilku rzeczy. Ta wiedza pozwoli Ci łatwiej podjąć dobre decyzje.
Domena internetowa
Po pierwsze potrzebował będziesz domeny internetowej, czyli adresu dzięki któremu kliencie odnajdą Twoją stronę w sieci. Nie będę tu zgłębiał zagadnienia samych domen bo jest ich wiele rodzajów, od globalnych, przez krajowe aż po lokalne. Najpopularniejsze w Polsce są oczywiście domeny z końcówką .pl i takiej domeny najlepiej szukać. Jest wiele miejsc gdzie można zarejestrować domenę, ja korzystam z serwisu premium.pl.
Hosting
Kiedy zarejestrujesz już domenę musisz rozejrzeć się za serwerem wirtualnym, a więc miejscem gdzie przechowywał będziesz pliki swojej strony, bazy danych i konta pocztowe. Ja od lat korzystam z hosting https://home.pl/, który nie jest najtańszy ale stabilny. Ten blog jest natomiast zawieszony na serwerach https://webd.pl/ – korzystam od niedawna więc nie będę póki co oceniał.
CMS – System Zarządzania Treścią
Kiedy masz już domenę i usługę hostingową możesz zabrać się za tworzenie strony internetowej. Możesz to zlecić agencji interaktywnej lub jeśli masz trochę samozaparcia spróbować zrobić stronę internetową samemu. Jeśli chcesz zrobić stronę samemu musisz zainstalować na serwerze jeden z popularnych systemów CMS – WordPress, Joomla itp. Dzięki tym systemom nie potrzebujesz posiadać wiedzy informatycznej dotyczącej kodowania stron. Nie musisz znać jeżyka HTML czy PHP. Potrzebujesz ogólnej wiedzy do przygotowania bazy danych i wrzucenia plików skryptu na serwer poprzez FTP. Później trochę zabawy i strona gotowa.
Komu zlecić wykonanie strony internetowej
Jeśli nie masz czasu rozgryzać tematu tworzenia stron internetowych warto rozważyć zlecenie tego zadania agencji interaktywnej. Warto przy tym zwrócić uwagę na to co oferuje nam taka firma. Często spotkać można oferty „profesjonalnych stron internetowych” za kilkaset złotych. Niestety nie wiele one mają wspólnego z profesjonalizmem. Ofertę taką proponują zwykle młode firmy, nastawione na szybkie pozyskanie klienta, szybką realizację i skasowanie pieniędzy. Tworzenie strony ogranicza się dla nich do czynności przedstawionych przeze mnie we wcześniejszej części artykułu. Strona owszem działa i dla laika wszystko wygląda dobrze. Problemy zaczynają się kiedy po czasie strony nie widać w wyszukiwarkach internetowych i nikt jej nie odwiedza. Właśnie dlatego, że robione na szybko strony, przy ograniczonym budżecie, nie są optymalizowane. Tak naprawdę są to kluczowe zadania, które powodują, że zrobienie strony ma sens. Po co komu strona, jeśli nikt jej nie będzie odwiedzał? Warto więc poszukać firmy z doświadczeniem, która działa na rynku od kilku lat i ma grono zadowolonych klientów. Warto poszukać firmy, która po skasowaniu za robotę nie odwróci się do nas plecami i przestanie odbierać telefony jak pojawi się problem do rozwiązania.
Dlatego namawiam by aspekt finansowy nie był kluczem do wyboru oferty, gdyż kwota będzie niska, ale wyrzucona w błoto. Lepiej chyba wydać nieco więcej, ale pozyskać dzięki stronie nowych klientów tak by inwestycja się zwróciła.
Jeden komentarz do “Tworzenie nowoczesnych stron internetowych”